Wianek to typowo komunijny atrybut. Kobiety do ślubu zakładają welony, diademy, ale bardzo rzadko zdarza się by decydowały się na klasyczny wianek. Zatem I Komunia Święta jest jedyną taką okazją by zaprezentować się ładnie w wianuszku. Tym samym jest on symbolem niewinności, pasuje do dziewczęcej urody, jest jednym słowem nieodzowny w tak ważnej chwili, na głowie każdej z dziewcząt. Powinien jednak tworzyć elegancką całość wraz z fryzurą komunijną. To jaka ona będzie, z kolei zależy nie tylko od samego wianuszka. Uczesania komunijne wybiera się względem urody jak też stroju. Inne są fryzurki do sukienek komunijnych a nieco inne uczesania do alby się preferuje. Różnica nie jest być może znaczna, jednak warto brać ją pod uwagę.

Uczesanie na I Komunię, ma być szykowne, ale jednocześnie adekwatne do rangi uroczystości, odpowiednie do wieku dziecka. Jakie zatem upięcia pod wianek wybrać? Czy loki do wianuszka pasują i czy lepiej zdecydować się na kok, a także co zrobić z włosów krótkich? To może się wydawać mało istotny dylemat, a jednak wiele mam staje przed nim poszukując bezradnie wyjścia z sytuacji.

Fryzury do wianka dla włosów długich
Ciekawą propozycją są włosy skręcone w grube loki, podpięte bokami i puszczone luźno z tyłu. Do nich najlepiej będą pasować wianki z luźno opadającymi na włosy wstążkami lub żyłkami zdobionymi koralikami i drobnymi kwiatuszkami.

Koki pod wianek
Do delikatnego wianka z dużą kokardą z tyłu pasują gładkie wysokie uczesania na czubku głowy, z wypuszczonymi kilkoma puklami luźno skręconych włosów. Równie dobrze mogą to być gęste cienkie loczki podpięte z tyłu poniżej wianka, natomiast na czubku głowy proste pasma można złapać w kilku miejscach przy pomocy ozdobnych spinek (małe żabki z różami lub brokatem)

Komunijne fryzury z grzywką do wianka
Nie każdej dziewczynce jest ładnie bez grzywki. Nie przeszkadza ona w tym aby ułożyć ładne uczesanie pod wianek. Można prosto zaczesać grzywkę na czoło a resztę włosów, pozostawić prostych przy czym końcówki wywinąć przy użyciu szczotki i roślinnego lakieru, na zewnątrz. Inną propozycją dla długiej grzywki jest ułożenie jej na bok, natomiast z reszty włosów formujemy szeroki kok, ze zwiniętych i usztywnionych pasm, który będzie oplatał wianek . Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym wypadku wianka z żywymi kwiatami.