Alba jest charakterystycznym strojem komunijnym. Coraz więcej parafii decyduje się na ujednolicenie ubioru, ze względu na jego wymowny charakter. Bardzo dobrze wpisuje się w rangę uroczystości jaką jest I Komunia Święta. Ta powinna być przeżyta z właściwym sobie poczuciem wyjątkowości chwili dla każdego chłopca i dziewczynki. Dodatkowo, każde dziecko dzięki jednolitym albom, ma poczucie że wszyscy są równi między sobą tego dnia. Nie ma lepiej lub gorzej ubranych, każdy ma albę i właściwie do niej dobrane pozostałe dodatki.

Chodzi przede wszystkim o fryzurę, jej forma to także wyraz szacunku dla podniosłej chwili. Mamy powinny zadbać o to aby ich córki we właściwy sposób, to jest stosownie ubrane uczesane przyjęły pierwszy raz w życiu Pana Jezusa. Jaką fryzurę wybrać do alby? Powinna być jak sam strój stonowana, skromna, ale jednocześnie nie pozbawiona ozdób. Chodzi o wyczucie granicy pomiędzy brakiem dbałości o eleganckie uformowanie włosów a przesadą, która tegoż dnia jest nie na miejscu.

Alba to prosty ubiór komunijny. Pasują do niej wszelkie gładko zaczesane fryzury komunijne, typu wysoki skręcony z długich pukli kok, proste rozpuszczone kosmyki jak też lekko falujące, fryzurki z lokami luźno upiętymi lub związanymi przy pomocy kokardy. Dziewczynka w albie może się zaprezentować z prostymi rozpuszczonymi włosami, bez dodatków lub też z pojedynczymi kosmykami upiętymi poniżej czubka głowy. Wśród popularnych fryzur komunijnych z delikatnymi ozdobami są włosy pospinane przy pomocy koralików.

Układ uczesania tworzy efektowną siatkę z włosów, pasuje do wianka jak i prostego komunijnego stroju. Długie włosy bez problemu można upinać w koński ogon pod wianek, splatać w warkocz dobierany lub w kłosa. Jednak chyba każda z dziewcząt na tą okazję chciałaby mieć włosy rozpuszczone, więc do alby odpowiednie będą uczesania z lekko falujących pasm, nie skręconych mocno, ale luźnych.

A co zrobić z krótkimi włosami do komunii? Nie trzeba starać się ich upiąć za wszelką cenę. Lepszym rozwiązaniem będzie podwinięcie wszystkich pasm do wewnątrz, bez dodatkowych ozdób i założenie wianka z wybranym rodzajem dekoracji; wstążkami, koralikami lub kwiatami.