Planując wykonanie fryzury komunijnej w domu, może nas dopaść wiele dylematów. Po pierwsze co wybrać do konkretnego typu urody, po drugie jak spiąć i wymodelować włosy by te współgrały ze strojem komunijnym. Jeśli dziewczynka ma długie gęste włosy śmiało można z nich upiąć kok lub wykonać fryzurę komunijną z warkoczy. Natomiast cienkie i krótkie włosy to już mniej możliwości. Trzeba je odpowiednio uformować by całość była elegancka, fryzura nie sprawiała wrażenia zbyt oklapniętych włosów.

Dlatego wszelkie gładkie koki, z gładko zaczesanymi włosami z przodu i na czubku najlepiej układać z końcówek skręconych wcześniej na lokówce. Dzięki temu upięte włosy zyskają na objętości. Do sukienek komunijnych odpowiednie będą fryzurki z cienkich włosów skręconych w cienkie loczki. Włosy można rozpuścić lub lekko podpiąć z tyłu a ich końcówki luźno wypuścić. Warto je przy tym dobrze usztywnić nakładając piankę modelującą i lakier na koniec. W ten sposób skręt będzie trwały a kosmyki nie rozprostują się na przykład pod wpływem pogody czy też ciężaru całego wianka.

Cienkie i delikatne włosy wymagają specjalnego rodzaju fryzur do komunii, bowiem nie można pozwolić sobie na burzę loków czy gęste koki. Gładkie koki najlepiej formować na wypełniaczach. Są to swego rodzaju gąbki na których układa się włosy formując kok. Dzięki niemu kok komunijny będzie pełniejszy, utrzyma swą formę przez cały czas i przy tym nabierze objętości mimo małej ilości włosów.

Przy fryzurach komunijnych z cienkich włosów najlepiej zrezygnować z grzywki. Przez to więcej włosów można przeznaczyć na efektowniejsze upięcie loków z tyłu pod wianek. Warto w pod tym względem wybierać upięcia wysokie, w szczególności z krótkich włosów, których końcówki zagęszczą całą fryzurę. Dobrze ozdabiać je dużymi kwiatami, licznymi ozdobnymi spinkami wpinanymi bezpośrednio w kok. Takie zabiegi uwypuklą każdą fryzurę z cienkich i krótkich włosów, nadają się do wykonania pod wianek i pasują do każdego typu dziewczęcej urody. Tym co jeszcze może wyeksponować uczesanie będą pojedyncze małe dobierane warkocze, rozmieszczone w różnych punktach fryzury z przodu, z boku , asymetrycznie itd.